Reflexiones multilingües sobre la realidad que me rodea, fascina y preocupa: la política, el cambio climático, los derechos de los animales humanos y no humanos
Barcelona niespokojna i niepokorna - Strajk generalny 14N
Obtener enlace
Facebook
X
Pinterest
Correo electrónico
Otras aplicaciones
Odkąd osiedliłem się w Barcelonie prawie dziewięć miesięcy temu, byłem świadkiem już dwóch strajków generalnych i dwóch znaczących manifestacji. Po strajku generalnym 29 marca przyszedł czas na masową manifestację 11 września w dzień narodowy Katalonii. Z kolei 12 października na Plaça Catalunya zebrali się przeciwnicy niepodległości Katalonii z flagami Hiszpanii oraz dwustronnymi flagami katalońsko-hiszpańskimi. Według rządu katalońskiego było ich około 6 tysięcy, jednak organizatorzy ku zaskoczeniu wszystkich podali liczbę 60 tysięcy i ogłosili sukces pro-hiszpańskiej demonstracji. Po kilku mniejszych strajkach, m.in. pracowników transportu miejskiego, przyszła też kolej na kolejny ogólnokrajowy strajk. 14 listopada o godzinie 18:00 Passeig de Gràcia po raz kolejny został zablokowany przez tłumy manifestantów, przybyłych aby okazać niezadowolenie z cięć budżetowych, dofinansowania banków oraz eksmisji zadłużonych osób z mieszkań. Nie zabrakło również akcentów separatystycznych i haseł wymierzonych przeciwko Hiszpanii oraz Niemcom, krajowi mało popularnemu w Hiszpanii w dobie kryzysu.
Wielu manifestantów wyszło na ulicę z flagami hiszpańskiej republiki z lat 1931 - 1939, jak mniemam wyrażając w ten sposób swoje lewicowe poglądy. Zdecydowanie więcej było jednak flag w katalońskie czerwono-żółte pasy oraz haseł separatystycznych, np. "Bez niepodległości nie ma rozwiązania". Zorganizowano również specjalny 'soundsystem' na samochodzie ciężarowym, który stanął pośrodku Passeig de Gràcia. Można było usłyszeć utwory zespołu Ska-P czy też przeróbkę "Gangnam Style" z popularnego w Katalonii programu "Polònia". Muszę przyznać, że na Półwyspie Iberyjskim ludzie nie tylko doskonale potrafią organizować manifestacje, ale też lubią się gromadzić, okazywać sprzeciw, protestować.
Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć z manifestacji przy Passeig de Gràcia:
"Eksmisje powodem 34% samobójstw"
Tutaj oberwało się też barcelońskiej giełdzie
Hasło przeciwko cięciom w edukacji
"Bez niepodległości nie ma rozwiązania"
Transparent przeciwko eksmisjom zadłużonych
"2000 Euro za 1 uczciwego polityka"
Kataloński mesjasz - Artur Mas ;)
Manifestacja z Casa Batlló w tle
Niestety, tak jak przy okazji innych strajków, także 14 listopada w całej Hiszpanii doszło do poważnych incydentów, a zarówno manifestanci jak i policja nie przebierali w środkach. W samej tylko Barcelonie w trakcie alternatywnej manifestacji na Via Laietana doszło do podpalenia trzech samochodów hiszpańskiej policji przez radykalnych manifestantów. 30 osób zostało aresztowanych, a ponad 30 odniosły rany w starciach policji z manifestantami. Szczególnie incydenty na Via Laietana wywołały poważne kontrowersje i doprowadziły do ostrej wymiany oskarżeń między politykami. Przewodnicząca Partido Popular w Katalonii, Alicia Sánchez-Camacho, oskarżyła Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Katalonii o pozostawienie komisariatu hiszpańskiej policji bez pomocy. Według delegatury hiszpańskiego rządu w Barcelonie, komisariat wzywał pomoc katalońskiej policji Mossos d'Esquadra aż 4 razy zanim ta zjawiła się na miejscu. Strona katalońska nie pozostała dłużna Sánchez-Camacho, a cała sprawa stała się pretekstem do wymiany ciosów między partiami politycznymi. Trzeba też przyznać, że moment był na to idealny - tuż przed wyborami do katalońskiego parlamentu.
W Barcelonie incydenty sprowokowali głównie radykałowie na manifestacji alternatywnej. Policja z kolei również miała swoich ludzi wśród manifestantów i czekała na pretekst do interwencji. Na poniższym filmiku widać moment, w którym manifestanci odkrywają policjantów i dochodzi do bójki:
Znana ze swojej brutalności katalońska policja narozrabiała też w Tarragonie, gdzie w dniu strajku oberwało się 13 letniemu dziecku i dziewczynie, która stanęła w jego obronie. Fakt ten został również udokumentowany i jest dostępny na youtube:
Ten incydent w Tarragonie wywołał takie oburzenie w całym kraju, że tłumaczyć się musiał prezydent Generalitat, Artur Mas. Co prawda przyznał, że niektóre działania policji były przesadnie brutalne, lecz w końcu stanął po stronie Mossos d'Esquadra, których pracę określił jako "bardzo trudną", a rozbicie głowy 13 letniego dziecka uznał za nieumyślnę pomyłkę agenta Mossos. Przeglądając wiadomości następnego dnia zastanawiałem się jak takie wytłumaczenie zaakceptuje Ester Quintana, która tego dnia była ze znajomymi na Passeig de Gràcia w głównej manifestacji przebiegającej bez żadnych zakłóceń i nieprzyjemności do czasu gdy 42-letnia Katalonka została postrzelona w oko gumową kulą wystrzeloną przez Mossos d'Esquadra. Ester stała się kolejną ofiarą gumowych kul w Barcelonie, gdzie w różnych manifestacjach w ostatnich 3 latach aż 7 osób straciło oczy. Na stronie stopbalesdegoma.org można znaleźć manifest przeciwników użycia tego typu kul przez policję oraz listę ofiar i dokładny opis każdego z przypadków. Akcja "Stop Bales de Goma" jest wspierana przez znane osobistości takie jak humorzysta Berto Romero czy aktorzy znani z programów "Polònia" i "Crackòvia". Ostatnio mówi się o tym, że akcja w końcu przyniesie pożądany efekt i gumowe kule zostaną wyeliminowane z policyjnego arsenału. Polecam posłuchania opowieści Ester o tym zdarzeniu z 14 listopada, które zmieniło jej całe życie (dostępne są napisy po hiszpańsku i angielsku):
Na poniższych filmikach z youtube można również obejrzeć sprawozdanie z incydentów w czasie strajku:
Nie chciałbym skupiać się wyłącznie na tej mało przyjemnej stronie strajku, lecz niestety, jak to zwykle bywa, to o niej było głośniej w mediach niż o spokojnej i pokojowej manifestacji na Passeig de Gràcia. Dalszą część tej historii napisali już katalońscy politycy, którzy 25 listopada stanęli do walki o głosy wyborców. O tym również wkrótce napiszę.
Nie obawiajcie się, to nie jest 600-stronicowy podręcznik do gramatyki katalońskiej z ćwieczeniami i fonetyką. Póki co nie czuję się na tyle kompetentny, żeby pisać choćby wstęp do takiego dzieła, ale chciałbym przedstawić Wam ten język, bez którego zrozumienie Barcelony i Katalonii nie jest w ogóle możliwe. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego czym jest kataloński, jakie ma znaczenie w regionie i jak ma się do języka kastylijskiego, nazywanego również hiszpańskim. Do napisania tego posta zachęciła mnie pewna rozmowa, w której poruszony został temat katalońskiego. W piątek wraz z kolegą Joanem, wielkim miłośnikiem Polski, wybraliśmy się na spotkanie z przedstawicielami szkółki piłkarskiej z Polski, która wysłała swoje drużyny do Barcelony w celu rozegrania kilku meczów sparingowych. Chłopcy z rocznika 1999 przegrali wysoko z klubem Vila Olímpica, ale skupiłem się bardziej na rozmowie z założycielami szkółki niż na meczu. W rozmowie zapytali mnie między innymi czy język kataloński ...
Już od ponad dwóch lat mieszkam w Barcelonie i przyglądam się uważnie fenomenowi katalońskiego separatyzmu, który niedawno znacznie urósł w siłę. Zdaję sobie sprawę z tego, iż jestem świadkiem historycznych chwil, które mogą zadecydować o dalszych losach Hiszpanii i Katalonii. Już jutro, 11 września, po raz kolejny odbędą się manifestacje z okazji katalońskiego święta narodowego, czyli Diada Nacional de Catalunya . W tym roku zaplanowano utworzenie litery "V" z uczestników, ustawionych wzdłuż alei Diagonal i Gran Via de les Corts Catalanes. Liczba zarejestrowanych uczestników przekracza już pół miliona, a z pewnością przybędą też osoby nie zapisane wcześniej przez internet. Z tej okazji chciałbym zainteresować Was wywiadem lub też kwestionariuszem, o którego wypełnienie poprosiłem kilkoro znajomych Katalończyków. Przez ostatnie kilka miesięcy obserwowałem również komentarze dotyczące tego procesu niepodległościowego w polskim internecie i zauważyłem, iż spora część koment...
Loża honorowa Santiago Bernabéu: Aznar, Bartomeu, Pérez i Silva de Lapuerta. Źródło: Vilaweb Od dłuższego czasu idol publiczności na Camp Nou, Lionel Messi , zmaga się z oskarżeniami o oszustwa podatkowe, jednak po dłuższym czasie bez wiadomości, niedawno sprawa wróciła na pierwsze strony gazet. Według najnowszych informacji Argentyńczykowi grożą 22 i pół tygodnia więzienia, co niektóre media ze stolicy Hiszpanii świętują niczym zdobycie Ligi Mistrzów. Część kibiców Realu Madryt nie potrafiących przeboleć faktu, że najlepszy piłkarz na świecie reprezentuje barwy odwiecznego rywala także przeżywa chwile radości. Najpierw ’10-tka’ Barcelony i reprezentacji Argentyny została zwolniona z odpowiedzialności za możliwe unikanie płacenia podatków od praw do wizerunku. Taką decyzję wydała hiszpańska prokuratura generalna, uznając iż Messi nie był bezpośrednio zaangażowany w zarządzanie swoimi podatkami, jednak wtedy na scenę wkroczyła oskarżyciel publiczny, Marta S...
Wyobraźcie sobie literę "V" stworzoną z około miliona - 1,8 miliona osób ustawionych na alejach Diagonal i Gran Via de les Corts Catalanes aż po Plaça de les Glòries Catalanes w Barcelonie. Spójrzcie na mapę Barcelony w internecie i spróbujcie sobie teraz wyobrazić te aleje w żółto-czerwone paski z ludzi w żółtych i czerwonych koszulkach. Efekt jest niewiarygodny nie tylko z góry, ale także wewnątrz tej układanki. Tutaj możecie obejrzeć filmik nagrany z helikoptera przelatującego nad manifestacją. W tym roku minęło 300 lat od porażki strony katalońskiej w Wojnie o sukcesję hiszpańską, w której to sojusz z Habsburgami zgubił Katalonię w konflikcie z Burbonami. Po wyczerpującym, ponad rocznym oblężeniu Barcelona uległa wojskom zwolenników Filipa V. Katalończycy zostali surowo ukarani przez nowych władców Hiszpanii. Zlikwidowano katalońskie instytucje, a jedynym językiem oficjalnym w kraju został kastylijski. Klęska z 1714 roku nieomal doprowadziła do zaniknięcia lokalnego ...
Większość znajomych odwiedzających mnie w Barcelonie wybiera się zobaczyć bazylikę Sagrada Familia, przejść się słynnym deptakiem czyli Ramblą lub podziwiać widoki miasta z Parku Güell, niedaleko którego mieszkam. Przy pierwszych kilku wizytach towarzyszyłem moim gościom przynajmniej w parku i na Rambli, ale po dwóch latach mieszkania tutaj nie przechodzi mi przez myśl oglądanie tych dwóch miejsc nawet z daleka. "Dlaczego? Ja uważam, że to niezwykle czarujące miejsce", usłyszałem ostatnio od kolegi z Polski po tym jak nazwałem Ramblę tandetą. Przyznam, iż dawniej, gdy jeszcze mieszkałem w Polsce i co roku przyjeżdżałem do Barcelony na kilka dni, zupełnie inaczej odbierałem tego typu cele turystyczne. Nie przeszkadzały mi hałaśliwe tłumy ludzi, nie znałem przeszłości parku czy Rambli i nie wiedziałem nic o rozgoryczeniu wielu mieszkańców Barcelony, którzy byli świadkami poważnych zmian jakie miały miejsce w mieście na przestrzeni głównie ostatnich dwóch dekad Typowy do n...
Transparent na manifestacji 20-ego września. Katalonia jest oburzona i urażona. Przez ostatnie miesiące napięcie między autonomią a centralnym rządem w Madrycie urosło do takiego poziomu, że rząd centralny w zeszłym tygodniu nasłał Straż Obywatelską (Guardia Civil) na katalońskie urzędy. Aresztowano czternastu polityków, wezwano prawie 700 burmistrzów do złożenia zeznań w sądzie, oraz zarekwirowano prawie dziesięć milionów kart do głosowania. Referendum, którego domaga się ponad dwa miliony osób jest nie demokratyczne, natomiast ściganie przeciwników politycznych policją i ganianie ich po sądach jest obroną demokracji… Logiczne, prawda? W ramach wstępu chciałbym wyjaśnić skąd wziął się obecny kryzys i w jaki sposób secesjonizm w Katalonii urósł w siłę do tego stopnia, żeby stawić czoła centralnemu rządowi w Madrycie. Niestety przez ostatnie lata przeczytałem wiele kłamstw, manipulacji i błędnych interpretacji, również w polskiej prasie, która podchodzi do tego tematu z perspek...
Mistrz Yoda (Carrer Progrés) Wspominałem już o licznych urokach dzielnicy Gràcia, która ponad 200 lat temu była odrębną mieściną graniczącą z Barceloną. W tym tygodniu zakończyło się tu coroczne święto Festa Major de Gràcia . Swoją Festa Major mają też inne dzielnice (np. Sants, Poble Sec, Poblenou) oraz miasta i wsie w całej Katalonii, jednak to które odbywa się w Gràcii cieszy się szczególną sławą. Geneza tego trwającego cały tydzień święta jest poniekąd związana ze świętem Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny celebrowanym 15 sierpnia, choć Festa Major nie ma obecnie nic wspólnego z religią. Istnieje również inna hipoteza, która mówi o obrzędach rodzinnych zapoczątkowanych w XVII wieku w domu zwanym Can Pasarell. W każdym razie Przed rozpoczęciem Festa Major wiele ulic Gràcii zgłasza ratuszowi chęć uczestnictwa. Mieszkańcy takich ulic wymyślają motyw, na bazie którego tworzą dekoracje, i tak na przykład w tym roku ulica Progrés wypełniła się postaciami z Gwiezdnych Wojen, ...
Budynek stacji Estació del Nord, w tle Plaça de Bous Jako fan piłki nożnej, a w szczególności ligi hiszpańskiej, z wyjątkową niecierpliwością czekałem na rozpoczęcie sezonu i nie było to podyktowane względami czystko piłkarskimi. W kalendarzu już od ogłoszenia terminarza La Liga miałem zaznaczonych kilka meczów wyjazdowych mojego drugiego ulubionego klubu - Celty Vigo. Miałem zamiar wykorzystać je jako pretekst do poznania miejsc, których jeszcze nie odwiedziłem, na przykad Walencja, Bilbao, Granada, Sewilla czy Málaga. Pomyślałem, że połączenie mojej pasji do podróży z piłkarskimi emocjami na żywo będzie idealnym pomysłem na nadchodzący sezon. Dwa tygodnie temu Celta gościła na stadionie Levante, drużyny z miasta, które od dawna chciałem odwiedzić – Walencji. Najlepszym sposobem na dostanie się tam z Barcelony jest szybki pociąg TALGO lub nieco wolniejszy Expres, którą to opcję ostatecznie wybrałem. Podróż z przesiadką w miejscowości L'Aldea blisko granicy Katalonii z Walencją...
Plakat Via Catalana We wrześniu w święto narodowe Katalonii zwolennicy niepodległości tego regionu zorganizowali niezwykłe wydarzenie zwane Via Catalana, polegające na utworzeniu łańcucha ludzkiego poprzez całe katalońskie terytorium. 11 września ponad 1,6 miliona osób złapało się za ręce, łańcuch ciągnął się od północy sąsiedniego regionu Walencji aż po południowe krańce francuskiej Katalonii. Dziennik 'El Periódico' udostępnił nagranie z helikoptera części tej niezwykłej demonstracji z odcinka pomiędzy Barceloną a Torderą. Pełna nazwa manifestacji to 'Via Catalana cap a la Independència' czyli 'Katalońska droga do niepodległości'. O ile w poprzednich latach z okazji święta narodowego Katalończycy zwyczajnie wychodzili na ulice Barcelony, tym razem wykazali się nieco większą kreatywnością i trzeba przyznać, że efekt był imponujący. Tutaj kolejny filmik z najlepszymi ujęciami z Via Catalana: Ta pokojowa demonstracja cieszyła się popraciem rządzącej...
Among the countless films I have watched since the pandemic started in March 2020 most are modern Indian productions. Contrary to the unfortunate cliché about Indian cinema associating it exclusively with popular Bollywood-made escapist films featuring spectacular dance scenes every twenty minutes, there is a lot more that Indian talent both in front and behind the camera can offer. It's high time that less commercial and more serious films start getting the attention that they deserve outside of the subcontinent. With the rise of the online streaming platforms many high-quality Indian movies are easily accessible and there are numerous titles I could recommend. However, this time I will focus only on those whose common trait is a focus on women's rights and women's experience in India. Below I will only mention those films which I have watched recently and I promise not to make any spoilers. Let's begin with... PARCHED (2015) This film by Leena Yadav tells the stories ...
Comentarios
Publicar un comentario